Otse põhisisu juurde

Esimene Festheart pakub läbilõiget LGBT kinokunstist


6.-8. oktoobrini toimub Rakveres esimene rahvusvaheline LGBTI Filmifestival Festheart. Festivali programm on kirev nagu vikerkaar, pakkudes väga erinevat kinokunsti igas eas ja huvidega publikule.
Festivali avab Soome 100 raames valminud film "Tom of Finland" - lugu maailmakuulsast kunstnikust, kes oma jõulise stiiliga on märkimisväärselt mõjutanud Soome kuvandit maailmas. Lisaks on võimalik festivali kõrvalprogrammis vaadata 26 aasta eest valminud dokumentaalfilmi, milles Tom of Finland ise räägib oma elust ja loomingust.
Festivali peakülaliseks on Gerald McCullouch, USA režissöör ja näitleja, kelle loomingust jõuavad festivali põhiprogrammi mängufilm "Daddy" ning kõrvalprogrammi "Mehine alastus" – avameelne dokumentaal stripibaari töötajatest.
Noortele ja nooremeelsetele linastub põhiprogrammis kultusliku Saksa noorteromaani põhjal vändatud "Maailma keskpaik", siiras Leedu film "Sangaile suvi" tütarlaste esimesest armastusest, Rootsi transsoolise noore tärkamise lugu "Midagi peab purunema" ja isegi lastefilm "Rara", milles 12-aastane Tšiili tüdruk peab kohanema kahe emaga. Ka lisaprogrammist leiab noortele sobivat – olgu selleks siis fantaasiaküllane transnoorte teemat käsitlev "Poiss? Tüdruk?" või pildikesed veidi kiiva kiskuvatest eneseotsingutest Rootsi lühifilmide programmis. Lisaks filmiprogrammile korraldab Eesti LGBT ühing festivali raames noortele suunatud arutelu LGBT noortest ühiskonnas.
Üheks üsna teravalt LGBT kogukonda puudutavaks teemaks ühiskonnas on seadusandlus. Antud teemade lahkamisel tuleb appi Inimõiguste Keskus, kes koostöös Soome Suursaatkonnaga korraldab Festheartil arutelu "Kooseluseadus – kas samm abieluvõrdsuse poole?". Lisaprogrammist leiab ka teemaga seostuva filmi "Sotsioloog ja karupoeg", mis avab sooneutraalse abieluseadusega tõstatunud teemasid Prantsusmaal. Seadusetuse varjukülgi näeb dokumentaalfilmis "Jaht: Venemaa sõda geide vastu".
Kergema komöödia austajad leiavad programmist Itaalia komöödia "Mina ja tema", mis lahkab peene huumoriga endise näitlejanna ja varem mehega abielus olnud arhitekti suhet. Sarnase huumoriga räägitakse lisaprogrammis olevas filmis "Pöörased jõulud" sellest, kuivõrd tolerantsed on ikkagi sallivuse etaloniks peetud rootslased. Hea tuju filmiks on programmis tempokas ja meeleolukas Hollandi muusikal "Jah, õde, ei, õde".
Kokku on filme ligi 15 riigist, eriti esinduslik on Rootsi programm, kust lisaks noortefilmidele ja jõulukomöödiale tuleb näitamisele Jonas Gardelli romaanitriloogial põhinev lühisari "Ära kunagi pühi pisaraid paljakäsi", dokumentaalfilm "Vikerkaare laul" LGBT-eakatest ja eksperimentaalfilm Andy Warholist, mida saabub esitlema ekstsentriline Poolas ja Rootsis töötav režissöör Malga Kubiak.
Lisaks kinokunstile ja aruteludele leiab Festhearti kavast ka Vikerruumi peo "Vikerheart", Rakvere Linnanoorte Näitetrupi monoetenduse "Seltskondliku läbikäimise õpetus" ning klaverikontserdi.
Festivalile paneb punkti värske Suurbritannia film "Õnnistatud maa", mida sobib vast kõige paremini iseloomustada tsitaadiga: "Tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka armastus".

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Rahvusvaheline LGBTI+ filmifestival Festheart alustab sel aastal Pärnus

Kolmandat aastat toimuv baltikumi ainus LGBTI+ filmifestival Festheart on laienenud Rakverest väljapoole. Käesoleva aasta esimene linastus toimub 26. septembril kell 20 Pärnu kultuuriklubis Tempel, kus linastub film "Metsikud ööd Emily seltsis". Humoorika eluloodraama peategelast Emily Dickinsoni (komöödianäitleja Molly Shannoni kehastuses) on alati peetud enesessetõmbunud müürililleks, kes elas 19. sajandi teises pooles Massachusettsi väikelinnas Amherstis tagasihoidlikku erakuelu. Tegelikult kirjutas ta luuletusi, küpsetas piparkooke ja nautis aastatepikkust kirglikku armusuhet oma sõbra ja vennanaise Susaniga. Dickinsoni loomingust, milleks on teadaolevalt 1775 lühiluuletust, jõudsid kirjaniku eluajal trükki kõigest 7, kuigi neid jahtisid nii kirjastajad kui ka luuletaja venna ambitsioonikas armuke, kes kõik lootsid Dickinsoni loomingu paistel endale tähelepanu tõmmata. Vaimukas ja särtsakas pilk kuivikuks peetud kirjaneitsi elule, mis paneb mõtlema, kuidas inimesest l

Festheart teeb kummarduse laulu- ja tantsupeo juubeliaastale

4.-6. oktoobril toimub Rakveres taas LGBT+ filmifestival Festheart. Tegemist on Baltikumi ainsa regulaarse LGBT+ filmifestivaliga. Üritus toimub Rakvere Teatrikinos ja kultuurikeskuses juba kolmandat korda. Sel aastal eelnesid põhifestivalile esmakordselt seansid Pärnus ja Tartus. Festivali avafilmiks on Rootsis elava Gruusia juurtega režissööri Levan Akini "Ja siis me tantsisime" , mis sobib hästi laulu- ja tantsupeo juubeliaastasse. Gruusia rahvuslikku tantsu õppivate noorte seas on võrdselt oluline eneseteostus läbi tantsu ja oma südame järgimine tõelist armastust otsides. Cannes'i filmifestivalil publiku ja kriitikute kiidusõnu pälvinud linateos on võitnud auhindu Sarajevost Odessani ning valitud esindama Rootsit parima rahvusvahelise filmi Oscari-rallis. "Ja siis me tantsisime" jõuab pärast festivali ka Eesti kinodesse. Taas on festivali filmiprogrammis tähtsal kohal sporditeema, sest tihtipeale on isiklikus elus halvustamist kogevatele LGBT+ inimeste