T 9. oktoober kell 19 Aparaaditehase Noortekeskus, Tartu
K 10. Oktoober kell 18 OMA keskus, Tallinn
Filmi “Ukraina pride” linastus, kohtumine autoritega
Ukraina Pride – Muutuste maailma looja
Toronto Pride´i nädala raames külastasid neli Kiievi Pride´i esindajat Ukrainast Maailma Pride´i üritust ja Maailma Pride´i inimõiguste konverentsi Torontos, jagamaks oma kogemust ja pühendumust LGBT inimeste fundamentaalsete inimõiguste kindlustamisel. Kiievi Pride´i lugu inspireeris Kanada dokfilmitegijat, fotograafi ja transaktivisti Michelle Emsonit tegema dokfilmi “Ukraina Pride – Muutuste maailma looja”. Esimene Toronto Pride, mis toimus ligi 30 aastat tagasi, alustas vaid sajakonna osalejaga. Esimene Kiievi Pride, mis toimus 2012. aastal, algas homofoobide vägivallapuhanguga.
“Selle dokfilmi eesmärk on anda lootust”, ütleb filmirežissöör Michelle Emson. “Lootust ja motivatsiooni inimestele kõikjal maailmas, et nad näeksid võimalusi ja “Muutuste maailma”, nii et LGBT inimesed üle kogu maa ei peaks kannatama tagakiusamise all ning saaksid elada vabalt nendena, kes nad on, armastada neid, kelle nad on valinud ja teha seda hoolimata sellest, kus kohas nad elavad.”
Lisaks nende nelja vapra LGBT aktivisti portreteerimisele sisaldab dokfilm intervjuusid ka teiste Ukraina ja Toronto aktivistide ja toetajatega, samuti kaadreid 2012. aasta Kiievi Pride´i sündmustest, 2013. aasta õnnestunud Pride´ist ja 2014. aasta Pride´i ärajätmisest.
Film on Kanada-Ukraina ühisprojekt, mille eesmärgiks on tõmmata rohkem tähelepanu LGBT inimõiguste teemale.
2012. aastal kogunes grupp LGBT aktiviste, et korraldada Ukraina esimene Pride. Üritus ebaõnnestus homofoobide tugeva vastasseisu tõttu. 2013. aastal said Ukraina aktivistid nii Euroopa kui Kanada poliitilise toetuse ja paraadi korraldamine läks korda. 2014. aastal jäi Pride ära, kuna Kiievi linnavõimud ei suutnud tagada ürituse turvalisust. Kiievi linnapea Vitali Klitško ütles: “Praegu pole sobiv aeg geiparaadi korraldamiseks Kiievi linnatänavatel”.
Michelle Emson
Inimõiguste aktivist, dokfilmi režissöör, LGBT teemadel eestkõneleja
Michelle Emson on pühendunud inimõiguste aktivist, LGBT teemadel eestkõneleja, dokfilmi režissöör, avaldatud autor. Ta seisab LGBTQI identiteediga inimeste õiguste eest üle maailma ning on üks vaimse tervise kampaania “End the Stigma” eestkõnelejateks.
Võrdõigusliikumise suursündmuse Women’s March Global digitaalsete lahenduste loojana vastutab Michelle globaalse, naiste juhitud naiste marsside liikumise tehniliste lahenduste eest.
Tema esimene dokumentaalfilm “Pride of Ukraine” esilinastus Kanada saatkonnas Kiievis 2015. aastal ning tema teine dokumentaalfilm “Transgender Life in Slovenia” võitis parima filmi auhinna Ljubljana rahvusvahelisel LGBTI filmifestivalil 2016. aastal.
Michelle on saanud oma töö eest huvikaitse, kunsti ja inimõiguste vallas mitmeid auhindu (Women of Distinction, Mompreneurs® Momentum Award) ja hiljuti võitis ta oma sooidentiteedi teekonnast kõnelemise eest auhinna Speaker Slam: The Road Less Travelled.
Ta on veendunud, et igaüks meist võib elada täisväärtuslikku ja tähenduslikku elu, kui me aktsepteerime oma tõelist ja ainulaadset isiksust ning teeme seda ka teiste puhul.
Dr. Olena Semenova
Dr. Olena Semenova on Ukrainas sündinud LGBTQI inimõiguste aktivist ja on üle 20 aasta olnud arst. Tema tegevusaladeks on aidsiennetus ja LGBTQI vabadus.
Olena lõpetas Kiievi Ülikooli arstiteaduskonna 2001. aastal. Alates 1996. aastast tegutseb ta Ukraina LGBT liikumises, alustades ajakirjaniku, hiljem toimetajana Ukraina geiajakirjas “One of Us”. Hilisemalt on Olena töötanud erinevates LGBTQI mittetulundusühingutes. Ta lükkas käima ühe esimestest aidsiennetusprojektidest, mis oli suunatud meestele, kes seksivad meestega. Olena on mitmete LGBTQI mittetulundusühingute, festivalide, initsiatiivgruppide looja Ukrainas, KyivPride seal hulgas. Samuti kuulub Olena mitmetesse rahvusvahelistesse LGBTQI ühendustesse.
2015. aastal sai Olenast Ukraina vanima LGBT organisatsiooni LIGA juhatuses. LIGA on tegelenud viimased 20 aastat Ukraina LGBT inimeste õiguste eest võitlemisega ning omab esindusi neljas linnas üle kogu Ukraina.
“Minu eesmärk on muuta LGBTQI ja inimõiguste eest võitlemise liikumised veelgi rohkem üleilmseks ja ühendatuks, nii et kus iganes maailma nurgas oleks võimalik inimõiguste eest seista, üheskoos, solidaarselt.”
Kommentaarid
Postita kommentaar